Dekontaminační stany, sprchy a příslušenství

1. Malé dekontaminační stany se zabudovanou sprchou, vhodné pro HZS a ostatní záchranné sbory

Lehký dekontaminační sprchový stan MK1

SPECIFIKACE:

 • Nosník: konstruován z polyamidu krytý gumou na obou stranách
 • Potah: vyroben z PVC
 • Výška: 2 400 mm
 • Délka: 2 000 m
 • Šířka: 2 140 mm
 • Váha: 53 kg
 • Přepravní velikost: 1 000 m x 650 mm x 450 mm
 • Tlak vod: 3,0 bar
 • Tlak vzduchu: 3 psi pracovní
 • 7 sprchových trysek dodávajících 30 l za minutu při tlaku 3 bar

   Více informací viz. Prospekt (PDF 521 kB)

Lehký dekontaminační sprchový stan MK2

SPECIFIKACE:

 • Nosník: konstruován z polyamidu, krytý gumou na dvou stranách
 • Potah: vyroben z PVC
 • Výška: 2 400 mm
 • Délka: 3 600 m
 • Šířka: 2 140 mm
 • Váha: 63 kg
 • Přepravní velikost: 1 500 m x 1 000 mm x 400 mm
 • Tlak vod: 3,0 bar
 • Tlak vzduchu: 3 psi
 • Dvoukomorový systém: V každé komoře je 7 sprchových trysek dodávajících 30 l za minutu při tlaku 3 bar. Stan může být nafouknut buď elektrickým nafukovačem nebo tlakovou láhví.

   Více informací viz. Prospekt (PDF 586 kB)

Příklady možného příslušenství

 • Pumpa pro odčerpávání dekontaminované vody z jímek dekontaminačních stanů
 • Elektrický nafukovač pro nafukování dekontaminačních jednotek CUPOLAdecon
 • Ohřívač vzduchu a ventilátor
 • Induktory – D2: dávkovač dekontaminačních látek nebo detergentů do přívodu vody do dekontaminačích zařízení
 • Induktory – D2: dávkovač dekontaminačních látek nebo detergentů do přívodu vody do dekontaminačích zařízení
 • PORTAheater 100

   Více informací viz. Prospekt (PDF, 1,1 MB)

 

2. Dekontaminační sprchy HUGHES

PORTAflex®300

Mnoho-trysková přenosná dekontaminačni sprcha navržená tak, aby byla lehká a malá při zachování požadované robusnosti. Může být velmi rychle opostavena a v případě kdy je třeba reagovat na možné případy chemicého, biologického nebo jaderného nebezpečí. S velmi odolnými "hadicovými nohami", které jsou pod tlakem vody dostatečně tuhé poskytuje toto zařízení možnost dekontaminace osob či věcí ze všech směrů (360 st).

Možnosti, volba:
- počet trysek
- velikost trysek
- typ napojení na vodní zdroj
- možnost umístit sprchu ve stanu

PORTAflex®75

Dostupná a ekonomická sprcha pro vážné havárie poskytuje prvotní možnost dekontaminace do doby než je hlavní dekontaminační zařízeni k dispozici. Další možnost je použít toto zařízení při menších haváriích (s menším počtem osob).

 

PORTAflex®CUPOLA

Nafukovací dekontaminační stan používaný ve spojení se sprchou PORTAflex300. Stan má prostor pro přijímání kontaminované vody a je zabezpečen proti cákání této vody mimo pracovní prostor stahovacím závěsem. Je opatřen odnímatelnou stěnou, která má dvě okna na protilehlých stranách, aby bylo možno sledovat řídit dekontaminační proces. Dále dveře na obou stranách umožňují projít dekontami-novanýcm osobám skrz stan ze "špinavého" prostoru do "čistého" prostoru.

 

 

3. Rychle sestavitelný dekontaminační stan CUPOLAdecon2

CUPOLAdecon2 je rychle sestavitelný dekontaminační stan, který je standardním vybavením hasičských sborů ve Velké Británii. Tento stan se používá na dekontaminace ochranných oděvů používaných hasiči, dekontaminace příslušenství nebo dekontaminaci civilních osob. Stan se skládá z odolné nafukovací nosné konstrukce a samotného vyměnitelného jednoúčelového stanu, jehož podlaha je zároveň jímkou odpadní vody se čtyřmi výpustěmi v každém rohu. K výstupu ze stanu je také připojena externí jímka na odpadní vody sloužící jako prostor pro odložení oděvu. Vnitřek stanu má demontovatelnou centrální přepážku, která umožňuje dekontaminaci dvou osob současně, nebo alternativní rozdělení zařízení na dva dekontaminační prostory pro větší flexibilitu - pro dekontaminaci věcí nebo civilních osob. Stan má dva vchody na obou stranách vybavené rolovatelným závěsem a zipovým uzávěrem. K dispozici je systém dvou sprch vybavený rychlouvolňovacími spojkami pro výměnu sprch a kartáčů, každý z nich má vlastní přívod. Jeden přívod může být použit jako primární dekontaminační systém, který může být připojen k zásobníku čistící látky. Druhý může být použit pro konečné omytí a spláchnutí nečistot. Když se CUPOLAdecon2 nepoužívá, je uschován v brašně s ruční pumpou, soupravou na opravy, kotvícími šňůrami, palicí a kolíky.

Zařízení je mimořádně stabilní díky unikátně tvarovanému tuhému nafukovacímu nosníku. Je navržen tak, aby odolal větru a zvyšoval stabilitu dokonce i v bouřlivých podmínkách. Poskytuje bezpečí a stabilitu. Navíc může být stan připevněn k zemi použitím kotvících lan. Nosný rám je vyroben z tuhého neoprenu krytého polyesterem a je opatřený tlakovými bezpečnostními ventily, aby nedošlo k přehuštění. Stěny mohou být kvůli bezpečné likvidaci snadno demontovány a jsou vyrobeny z jasně žlutého fluoreskujícího nylonu k zajištění maximálního vnitřního osvětlení během dne a noci (veškeré osvětlení je externí).

Stan má zipem zavírané vchody na obou stranách s rolovatelnými závěsy, které zamezují rozstřikování a je opatřen čtyřmi vodovzdornými ventilačními průduchy pro dobré větrání. Vzduchotechnický rukáv o průměru 30 mm je součástí vnitřní stěny a je možné jej připojit ke zdroji teplého nebo studeného vzduchu.

Stěny jsou opatřeny čtyřmi průhlednými okénky, aby mohl být průběh dekontaminace sledován. Zabudovaná nylon/butyl/nylon nádrž na odpadní vody je součástí stěn a podlahy stanu a v každém ze 4 rohů je odtoková výpusť o průměru 19 mm (3/4“) umožňující snadné odsávání z nejnižšího bodu. Aby uživatelé nestáli v konta-minovaných splašcích, může být do jímky položeno osm plastových podlahových panelů .

Před východem ze stanu je externí jímka s odtokovou výpustí a tato jímka slouží jako prostor pro odložení šatstva a kontaminovaného zařízení. Pokud je potřeba, může být tato externí jímka vybavena 2 podlahovými panely.

Sprchový systém je tvořen dvěmi měkčenými hadicemi o průměru 19 mm (3/4“), s rychlospojkami Geka. Jeden systém může být použit k dodání koncentrované čistící látky jak do sprchy, tak do čistícího kartáče (je-li to požadováno) k zajištění efektivního odstranění kontaminátů z příslušenství, nebo ochranných oděvů ve kterém jsou lidé oblečeni. Druhý systém, který používá multifunkční sprchové nástavce rychle a efektivně opláchne příslušenství a ochranné oděvy a také může být připojen k dávkovači, který dodává stabilizující chemikálie do tekoucí vody. Všechny sprchové nástavce (a průtokové kartáče, které je možno přiobjednat) jsou demontovatelné a vyměnitelné, protože jsou připojeny na externí vodovodní potrubí s hadicí do spirály, která je osazena samotěsnícím, samozavíracím ventilem. Díky tomu může být tento systém, pokud je to potřeba, snadno adaptován pro dekontaminaci pohyblivých, nebo nepohyblivých a raněných osob.

Čas potřebný k postavení: během 7 minut
Rozměry: bez výstupní plochy před stanem 3,4 x 2,8 x 2,4 m, plocha celkem 7,2 m2
                    
s výstupní plochou před stanem 4,0 x 2,8 x 2,4 m, plocha celkem 9,6 m2
Velikost složeného stanu: 0,8 x 0,9 x ,06 m

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.